Карта усіх (канонічних) ратуш України
Ця карта є підбіркою усіх (відомих мені) канонічних ратуш України. В даному випадку під "канонічною ратушею" я розумію споруду із чітко архітектурно вираженою годинниковою вежею в якій розміщений (чи містився колись) орган міського самоврядування.
Дана карта зроблена за ідентичними принципами що й основна мапа цього проекту та має ті ж основні особливості, а саме:
- Поділ об'єктів на рівні цікавості. В це поняття я вкладаю ступінь збереженості конкретної ратуші, її розміри, розташування відносно оточуючого ландшафту, загальну "естетичну красу" будівлі і т.д.
- При цьому я вроховую не так свої особисті вподобання, як свої уявлення про те, що може сподобатись "середньостатистичній особі". Очевидно, що при цьому такий поділ всерівно є доволі суб'єктивним.
- Мітка кожного одиночного об'єкта є точною, має ілюстрацію (фото - "поцуплені" з інтернету) та мінімальний опис.
- через сервіс Патреон (і отримувати додатковий контент) - https://www.patreon.com/whattoseeinukraine
- Або жбурнути жменьку гривень прямо на карту Привату - 5168 7554 5654 3889 Скинтьте навіть 1-2грн. Сам факт того, що вам не лінь виділити на це кілька хвилин, мотивує робити подібні підбірки й надалі.
Так, наприклад, наймолодшою такою спорудою певний час вважалась Буська ратуша, на яку в 1999р перепрофілювали (з відповідними добудовами) будинок місцевого повітового суду середини 19ст.
![]() |
Буська ратуша; джерело фото - andy-travel.com.ua |
У 2014 році першість перехопив Хирів, також приладнавши вежечку з годинником до вже існуючої будівлі.
![]() |
Хирівська ратуша; джерело фото - uk.wikipedia.org ( ) |
Та всеж ці два приклади - тільки переобладнання "під ратушу" початково іншого призначення споруди. А от зовсім нещодавно, осінню 2020 року, в містечку Пустомити відкрили ратушу збудовану повністю "з нуля".
Пустомитівська ратуша; джерело фото - www.tvoemisto.tv |
А на завершення хочу поділитись з вами однією смішною знахідкою (із нотками фейспалму), на яку я натрапив під час роботи над цією підбіркою, і яка частково стосується іншого часового полюса – найстарішої ратуші України
Хвилинка передісторії.
Навіть історичні ратуші деколи могли мати і цілком "не канонічний" вигляд. Звісно, під час підготовки "карти усіх ратуш України" я натрапляв і на них.
![]() |
Руїни ратуші в селі (а колись містечку) Чорний Острів на Хмельничені є одним з таких прикладів. Джерело фото - uk.wikipedia.org (Wereskowa) |
Одна з таких є в Кам'янці-Подільському, де в певний час споруд магістрату було дві - польський ("канонічна" сучасна ратуша, вона ж - найстаріша в Україні) і руський ("не канонічна"). Потім (в 1703р.) вони перемістились в одну будівлю, але це вже зовсім інша історія...
А тепер суть.
Під час праці над цією сторінкою я натрапив на сайт дорога.юа. Там теж є об'єкт "будівля руського магістрату", але сам сайт виключно російськомовний, тож переклали вони його як (мовою оригіналу) - "Русский магистрат". РУССКІЙ КАРЛ!! ))))
![]() |
Скрін з сайту |
А ось як виглядає той Руський магістрат в Кам'янці; фото - вікіпедія - Константинъ Буркут |
Буквально кілька букв різниці, і уже умовна "Антоніна" переконана, що в Кам'янці у 17ст. жили московити)))
Коментарі
Дописати коментар